Crkveni Kalendar 2024 (PRAVOSLAVNI)

Crkveni Kalendar 2024 | Pravoslavni Kalendar za 2024 godinu je pred vama. Celi verski Crkveni Kalendar sa svim važnim datumima i verskim praznicima, slavama.

JAN | FEB | MAR | APR | MAJ | JUN

JUL | AVG | SEP | OKT | NOV | DEC

*Novi - Novi Kalendar
*(Stari) - Stari Kalendar po julijanskom kalendaru
* VASKRS - 5. Maj. 2024.
* Crkveni Kalendar 2025

Mjeseci u Godini

Januar 2024

Krstovdanski post (18. januar 2024.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Januar 31 Dan
Sedmica 31. po Duhovima - Svetih Bogootaca
Pon
1.Jan
(19.Dec)
Post
Sveti mučenik Bonifatije
Uto
2.Jan
(20.Dec)
PostSLAVA Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)
Sri
3.Jan
(21.Dec)
PostSveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski
Čet
4.Jan
(22.Dec)
PostSveta velikomučenica Anastazija
Pet
5.Jan
(23.Dec)
PostSvetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan
Sub
6.Jan
(24.Dec)
PostSveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan
Ned
7.Jan
(25.Dec)
Nedelja 31. po Duhovima - Svetih Bogootaca
Roždestvo Hristovo – Božić
Sedmica 32. po Duhovima - pred Bogojavljanje
Pon
8.Jan
(26.Dec)
Sabor Presvete Bogorodice
Uto
9.Jan
(27.Dec)
SLAVA Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan
Sri
10.Jan
(26.Dec)
Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih
Čet
11.Jan
(29.Dec)
Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih
Pet
12.Jan
(30.Dec)
Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora
Sub
13.Jan
(31.Dec)
Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva
Ned
14.Jan
(1.Jan)
SLAVA Nedelja 32. po Duhovima - pred Bogojavljanje
JANUAR – Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki
Sedmica 33. po Duhovima – po Bogojavljanju
Pon
15.Jan
(2.Jan)
Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)
Uto
16.Jan
(3.Jan)
Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije
Sri
17.Jan
(4.Jan)
Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski
Čet
18.Jan
(5.Jan)
PostSveti Teopemt i Teona – Krstovdan
Pet
19.Jan
(6.Jan)
Bogojavljenje
Sub
20.Jan
(7.Jan)
SLAVA Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan
Ned
21.Jan
(8.Jan)
Nedelja 33. po Duhovima - po Bogojavljanju
Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski
Sedmica 34. po Duhovima
Pon
22.Jan
(9.Jan)
Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski
Uto
23.Jan
(10.Jan)
Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski
Sri
24.Jan
(11.Jan)
PostPrepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo
Čet
25.Jan
(12.Jan)
Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica
Pet
26.Jan
(13.Jan)
PostSveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)
Sub
27.Jan
(14.Jan)
SLAVA Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska
Net
28.Jan
(15.Jan)
Nedelja 34. po Duhovima
Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski
Sedmica 35. po Duhovima
Pon
29.Jan
(16.Jan)
SLAVA Časne verige Svetog apostola Petra; Prepodobni Romilo Ravanički
Uto
30.Jan
(17.Jan)
Prepodobni Antonije Veliki
Sri
31.Jan
(18.Jan)
PostSveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski

Februar 2024

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Februar 29 Dana
Sedmica 35. po Duhovima
Čet
1. Feb
(19.Jan)
Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski
Pet
2. Feb
(20.Jan)
PostPrepodobni Jevtimije Veliki
Sub
3. Feb
(21.Jan)
Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit
Ned
4. Feb
(22.Jan)
Nedelja 35. po Duhovima
Sveti apostol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije
Sedmica 36. po Duhovima
Pon
5. Feb
(23.Jan)
Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski
Uto
6. Feb
(24.Jan)
Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila
Sri
7. Feb
(25.Jan)
PostSveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije
Čet
8. Feb
(26.Jan)
Prepodobni Ksenofont i Marija
Pet
9. Feb
(27.Jan)
PostPrenos moštiju svetog Jovana Zlatousta
Sub
10. Feb
(28.Jan)
Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin
Ned
11. Feb
(29.Jan)
Nedelja 36. po Duhovima
Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca
Sedmica 37. po Duhovima
Pon
12. Feb
(30.Jan)

Sveta Tri Jerarha
Uto
13. Feb
(31.Jan)
Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja)
Sri
14. Feb
(1.Feb)
PostSLAVA FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun
Čet
15. Feb
(2.Feb)
SLAVA Sretenje Gospodnje
Pet
16. Feb
(3.Feb)
PostSLAVA Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski
Sub
17. Feb
(4.Feb)
Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj
Ned
18. Feb
(5.Feb)
Nedelja 37. po Duhovima
Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt
Sedmica o mitaru i fariseju
Pon
19. Feb
(6.Feb)
Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja)
Uto
20. Feb
(7.Feb)
Sveti Partenije Lampsakijski
Sri
21. Feb
(8.Feb)
PostSveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski
Čet
22. Feb
(9.Feb)
Sveti mučenik Nikifor
Pet
23. Feb
(10.Feb)
PostSveti sveštenomučenik Haralampije
Sub
24. Feb
(11.Feb)
Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac
Ned
25. Feb
(12.Feb)
Nedelja o mitaru i fariseju
Sveti Meletije Antiohijski
Sedmica o bludnom sinu
Tokom cele sedmice o bludnom sinu se ne posti
Pon
26. Feb
(13.Feb)
Sveti Simeon Mirotočiv
Uto
27. Feb
(14.Feb)
SLAVA Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski
Sri
28. Feb
(15.Feb)
Sveti apostol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak
Čet
29. Feb
(16.Feb)
Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika

Mart 2024

Vaskršnji post (Veliki časni post) (18. Mart - 4. Maj 2024.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Mart 31 Dan
Sedmica o bludnom sinu
Pet
1. Mart
(17.Feb)
Sveti velikomučenik Teodor Tiron
Sub
2. Mart
(18.Feb)
Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski
Ned
3. Mart
(19.Feb)
Nedelja o bludnom sinu
Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfijam
Sedmica mesopusna
Pon
4. Mart
(20.Feb)
Sveti Lav Katanski
Uto
5. Mart
(21.Feb)
Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije
Sri
6. Mart
(22.Feb)
PostSveti mučenici u Evgeniji
Čet
7. Mart
(23.Feb)
Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski
Pet
8. Mart
(24.Feb)
PostPrvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja
Sub
9. Mart
(25.Feb)
Sveti Tarasije Carigradski –
Zadušnice zimske
Ned
10. Mart
(26.Feb)
Nedelja mesopusna
Sveti Porfirije episkop Gaski (Mesne poklade)
Sedmica siropusna
Ovo je poslednja pripremna sedmica za Veliki časni post. U njoj jedemo jaja i mlečne proizvode.
Pon
11. Mart
(27.Feb)
PostPrepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej
Uto
12. Mart
(28.Feb)
PostPrepodobni Vasilije Ispovednik
Sri
13. Mart
(29.Feb)
PostPrepodobni Jovan Kasijan
Čet
14. Mart
(1.Mart)
PostMART – Sveta prepodobnomučenica Evdokija; Prepodobni Jovan Kasijan
Pet
15. Mart
(2.Mart)
PostSveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski
Sub
16. Mart
(3.Mart)
PostSveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk
Ned
17. Mart
(4.Mart)
PostNedelja siropusna
Prepodobni Gerasim Jordanski (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka)
Sedmica prva posta – Čista – Pravoslavlja
Pon
18. Mart
(5.Mart)
PostSveti mučenik Konon; Prepodobni Marko
Uto
19. Mart
(6.Mart)
PostSveta 42 mučenika Amorejska
Sri
20. Mart
(7.Mart)
PostSvetih sedam sveštenomučenika Hersonskih
Čet
21. Mart
(8.Mart)
PostSveti Teofilakt Ispovednik
Pet
22. Mart
(9.Mart)
PostSLAVA - pomera se u Nedelju siropusnu Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci
Sub
23. Mart
(10.Mart)
PostSveti mučenik Kodrat Korintski –
Teodorova subota
Ned
24. Mart
(11.Mart)
PostNedelja prva posta – Čista – Pravoslavlja
Sveti Sofronije Jerusalimski
Sedmica druga posta – Pačista
Pon
25. Mart
(12.Mart)
PostPrepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov
Uto
26. Mart
(13.Mart)
PostPrenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog
Sri
27. Mart
(14.Mart)
PostPrepodobni Benedikt Nursijski
Čet
28. Mart
(15.Mart)
PostSveti mučenik Agapije i drugi s njim
Pet
29. Mart
(16.Mart)
PostSveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin
Sub
30. Mart
(17.Mart)
PostSveti Aleksije, Čovek Božiji
Ned
31. Mart
(18.Mart)
PostNedelja druga posta – Pačista
Sveti Kiril Jerusalimski

April 2024

Vaskršnji post (Veliki časni post) (18. Mart - 4. Maj 2024.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
April 30 Dana
Sedmica treća posta – Krstopoklona
Pon
1. April
(19.Mart)
PostSveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski
Uto
2. April
(20.Mart)
PostPrepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog
Sri
3. April
(21.Mart)
PostPrepodobni Jakov Ispovednik
Čet
4. April
(22.Mart)
PostSveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski
Pet
5. April
(23.Mart)
PostPrepodobnomučenik Nikor i drugi
Sub
6. April
(24.Mart)
PostPrepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)
Ned
7. April
(25.Mart)
PostNedelja treća posta – Krstopoklona
Blagovesti
Sedmica četvrta posta – Sredoposna
Pon
8. April
(26.Mart)
PostSabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti)
Uto
9. April
(27.Mart)
PostSveta mučenica Matrona Solunska
Sri
10. April
(28.Mart)
PostPrepodobni Ilarion Ispovednik
Čet
11. April
(29.Mart)
PostPrepodobni Marko Aretuski
Pet
12. April
(30.Mart)
PostPrepodobni Jovan Lestvičnik
Sub
13. April
(31.Mart)
PostSveštenomučenik Ipatije Gangrijski
Ned
14. April
(1.April)
PostNedelja četvrta posta – Sredoposna
APRIL - Prepodobna Marija Egipćanka
Sedmica peta posta - Gluvna
Pon
15. April
(2.April)
PostPrepodobni Tit Čudotvorac
Uto
16. April
(3.April)
PostPrepodobni Nikita Ispovednik
Sri
17. April
(4.April)
PostPrepodobni Josif Himnograf
(Prvo bdenije)
Čet
18. April
(5.April)
PostSveti mučenici Agapod i Teodul
Pet
19. April
(6.April)
PostSveti Evtihije Carigradski
(Drugo bdenije)
Sub
20.April
(7.April)
PostPrepodobni Georgije Mitilenski
Ned
21.April
(8.April)
PostNedelja peta posta - Gluvna
Sveti apostol Irodion, Agav, Ruf i drugi
Sedmica šesta posta - Cvetna
Pon
22.April
(9.April)
PostSveti mučenik Evpsihije
Uto
23.April
(10.April)
PostSveti mučenik Terentije
Sri
24.April
(11.April)
PostSveti sveštenomučenik Antipa
Čet
25.April
(12.April)
PostPrepodobni Vasilije Ispovednik
Pet
26.April
(13.April)
PostSveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski
Sub
27.April
(14.April)
PostSLAVA
Sveti Martin Ispovednik –
Lazareva subota (Vrbica)
Ned
28.April
(15.April)
PostSLAVA Nedelja šesta posta - Cvetna
Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti
Stradalna sedmica i Vaskrs
Pon
29.April
(16.April)
PostVeliki ponedeljak
Uto
30.April
(17.April)
PostVeliki Utorak

Maj 2024

Vaskršnji post (Veliki časni post) (18. Mart - 4. Maj 2024.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Maj 31 Dan
Stradalna sedmica i Vaskrs
Sre
1. Maj
(18.April)
PostVelika Sreda
Čet
2. Maj
(19.April)
PostVeliki Četvrtak
Pet
3. Maj
(20.April)
PostVeliki Petak
Sub
4. Maj
(21.April)
PostVelika Subota
Ned
5. Maj
(22.April)
PostVASKRS - Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista
Sedmica prva – Svetla
Pon
6. Maj
(23.April)
Vaskršnji Ponedeljak
Uto
7. Maj
(24.April)
Vaskrsnji Utorak
Sre
8. Maj
(25.April)
SLAVA
Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan
Čet
9. Maj
(26.April)
Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski
Pet
10. Maj
(27.April)
Istočni petak
Sub
11. Maj
(28.April)
Sveti apostoli Jason i Sosipatr
Ned
12. Maj
(29.April)
SLAVA
Nedelja prva – Tomina
Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac
Sedmica druga – Mironosica
Pon
13. Maj
(30.April)
Sveti apostol Jakov Zevedejev
(Pobusani ponedeljak)
Uto
14. Maj
(1. Maj)
SLAVA
MAJ – Sveti prorok Jeremija
Sre
15. Maj
(2. Maj)
PostSveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail
Čet
16. Maj
(3. Maj)
Sveti mučenici Timotej i Mavra
Pet
17. Maj
(4. Maj)
PostSveta mučenica Pelagija Tarsijska
Sub
18. Maj
(5. Maj)
Sveta velikomučenica Irina
Ned
19. Maj
(6. Maj)
Nedelja druga – Mironosica
Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog
Sedmica treća – Raslabljenog
Pon
20. Maj
(7. Maj)
Pojava časnog Krsta u Jerusalimu
Uto
21. Maj
(8. Maj)
SLAVA
Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
Sre
22. Maj
(9. Maj)
PostSLAVA
Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja
Pećka ikona Presvete Bogorodice
Čet
23. Maj
(10. Maj)
Sveti apostol Simon Zilot; Prepodobna Isidora
Pet
24. Maj
(11. Maj)
PostSLAVA
Sveti Kirilo i Metodije
Sub
25. Maj
(12. Maj)
Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski;
Sveti Nikodim Srpski
Ned
26. Maj
(13. Maj)
Nedelja treća – Raslabljenog
Sveta mučenica Glikerija
Sedmica četvrta – Samarjanke
Pon
27. Maj
(14. Maj)
Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim
Uto
28. Maj
(15. Maj)
Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije
Sre
29. Maj
(16. Maj)
PostPrepodobni Todor; Sveštenomučenik Teodor Vršački;
Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički;
Pećka ikona Presvete Bogorodice
(Prepolovljenje)
Čet
30. Maj
(17. Maj)
Sveti apostol Andronik i Junija
Pet
31. Maj
(18. Maj)
PostSveti mučenik Tedor Ankirski

Jun 2024

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Jun 30 dana
Sedmica četvrta – Samarjanke
Sub
1. Jun
(19. Maj)
Sveti sveštenomučenik Patrikije
Ned
2. Jun
(20. Maj)
Nedelja četvrta – Samarjanke
Sveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski
Sedmica peta – Slepoga
Pon
3. Jun
(21. Maj)
SLAVA
Sveti car Konstantin i carica Jelena;
Prepodobna Jelena Dečanska
Uto
4. Jun
(22. Maj)
Sveti mučenik Jovan Vladidmir, knez srpski
Sre
5. Jun
(23. Maj)
PostPrepodobni Mihailo Ispovednik (Odanije Prepolovljenja)
Čet
6. Jun
(24. Maj)
Prepodobni Simeon Divnogorac
Pet
7. Jun
(25. Maj)
PostTreće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja
Sub
8. Jun
(26. Maj)
Sveti apostoli Karp i Alfej
Ned
9. Jun
(27. Maj)
Nedelja peta – Slepoga
Sveti sveštenomučenik Terapont
Sedmica šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
Pon
10. Jun
(28. Maj)
Prepodobni Nikita Ispovednik
Uto
11. Jun
(29. Maj)
Prepodobnomučenica Teodosija Tirska
Sre
12. Jun
(30. Maj)
PostPrepodobni Isakije Dalmatinski
(Odanije Vaskrsa)
Čet
13. Jun
(31. Maj)
Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan
Pen
14. Jun
(1. Jun)
PostJUN – Sveti mučenik Justin Filosof;
Prepodobni Justin Ćelijski
Sub
15. Jun
(2. Jun)
Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski
Ned
16. Jun
(3. Jun)
Nedelja šesta
– Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora

Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim
Sedmica Pedesetnice
Pon
17. Jun
(4. Jun)
Svete mironosice Marta i Marija;
Sveti Joanikije Crnogorski;
Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić)
Uto
18. Jun
(5. Jun)
Sveti sveštenomučenik Dorotej;
Prepodobni Petar Koriški
Sre
19. Jun
(6. Jun)
PostPrepodobni Visarion;
Prepodobni Ilarion Novi
Čet
20. Jun
(7. Jun)
Sveti sveštenomučenik Teodot Ankirski
Pet
21. Jun
(8. Jun)
PostSveti velikomučenik Teodor Stratilat
(Odanije Vaznesenja)
Sub
22. Jun
(9. Jun)
Sveti Kirilo Aleksandrijski
– Zadušnice letnje (duhovske)
Ned
23. Jun
(10. Jun)
Nedelja Pedesetnice
Silazak Svetog Duha na apostole - Pedesetnica - Trojice
Sedmica 1. po Duhovima – Svih Svetih
Pon
24. Jun
(11. Jun)
Duhovski ponedeljak
Uto
25. Jun
(12. Jun)
Duhovski utorak
Sre
26. Jun
(13. Jun)
Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski
Čet
27. Jun
(14. Jun)
Sveti prorok Jelisej;
Sveti Metodije Carigradski
Pet
28. Jun
(15. Jun)
SLAVA
Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan;
Sveti prorok Amos
Sub
29. Jun
(16. Jun)
Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac
(Odanije Pedesetnice)
Ned
30. Jun
(17. Jun)
Nedelja 1. po Duhovima – Svih Svetih
Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail (Petrovske poklade)

Jul 2024

Apostolski (Petrovski post (1. jul - 11. jul, početak posta je pokretan)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Jul 31 Dan
Sedmica 2. po Duhovima
Pon
1. Jul
(18. Jun)
PostSveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul
(Početak Petrovskog posta)
Uto
2. Jul
(19. Jun)
PostSveti apostol Juda;
Prepodobni Pajsije Veliki;
Sveti Jovan Šangajski
Sre
3. Jul
(20. Jun)
PostSveti svštenomučenik Metodije;
Prepodobni Naum Ohridski
Čet
4. Jul
(21. Jun)
PostSveti mučenik Julijan Tarsijski;
Prepodobna Anastasija Srpska
Pet
5. Jul
(22. Jun)
PostSveti svštenomučenik Jevsevije
Sub
6. Jul
(23. Jun)
PostSveta mučenica Agripina;
Vladimirska ikona Majke Božje
Ned
7. Jul
(24. Jun)
PostSLAVA
Nedelja 2. po Duhovima
Rođenje svetog Jovana Preteče - Ivanjdan
Sedmica 3. po Duhovima
Pon
8. Jul
(25. Jun)
PostSveta prepodobnomučenica Fevronija
Uto
9. Jul
(26. Jun)
PostPrepodobni David Solunski
Sre
10. Jul
(27. Jun)
PostPrepodobni Sampson Stranoprimac
Čet
11. Jul
(28. Jun)
PostPrenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana;
Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski
Pet
12. Jul
(29. Jun)
PostSLAVA
Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan
Sub
13. Jul
(30. Jun)
Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan
Ned
14. Jul
(1. Jul)
Nedelja 3. po Duhovima
JUL – Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan
Sedmica 4. po Duhovima
Pon
15. Jul
(2. Jul)
Polaganje rize Presvete Bogorodice
Uto
16. Jul
(3. Jul)
Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije
Sre
17. Jul
(4. Jul)
PostSveti Andrej Kritski;
Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački;
Sveti carski novomučenici Romanovi
Čet
18. Jul
(5. Jul)
Prepodobni Atanasije Atonski;
Sveti Sergije Radonješki
Pet
19. Jul
(6. Jul)
PostPrepodobni Sisoje Veliki
Sub
20. Jul
(7. Jul)
Prepodobni Toma Malein;
Sveta mučenica Nedelja
Ned
21. Jul
(8. Jul)
SLAVA
Nedelja 4. po Duhovima
Sveti velikomučenik Prokopije
Sedmica 5. po Duhovima
Pon
22. Jul
(9. Jul)
Sveti sveštenomučenik Pankratije;
Sveti Teodor;
Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski
Uto
23. Jul
(10. Jul)
Svetih 45 mučenika iz Nikopolja;
Prepodobni Antonije Pečerski
Sre
24. Jul
(11. Jul)
PostSveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga
Čet
25. Jul
(12. Jul)
Sveti mučenik Proklo i Ilarije;
Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice
Pet
26. Jul
(13. Jul)
PostSLAVA Sabor svetog arhangela Gavrila
Sub
27. Jul
(14. Jul)
Sveti apostol Akila;
Prepodobni Nikodim
Ned
28. Jul
(15. Jul)
Nedelja 5. po Duhovima
Sveti mučenici Kirik i Julita;
Sveti Vladimir Veliki, knez ruski
Sedmica 6. po Duhovima.
Pon
29. Jul
(16. Jul)
Sveštenomučenik Antinogen;
Sveta mučenica Julija
Uto
30. Jul
(17. Jul)
SLAVA
Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija
Sre
31. Jul
(18. Jul)
PostSveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint

Avgust 2024

Bogorodičin (Gospojinski) post (14 - 27. avgust 2024.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Avgust 31 Dan
Sedmica 6. po Duhovima.
Čet
1. Avg
(19. Jul)
Prepodobna Makrina;
Sveti Stefan, despot srpski;
Prepodobna Evgenija (Lazarević)
Pet
2. Avg
(20. Jul)
PostSLAVA
Sveti prorok Ilija – Ilindan;
Sveti Ilija Gruzijski;
Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i
sv. Flavijan patrijarh Antiohijski
Sub
3. Avg
(21. Jul)
Sveti prorok Jezekilj
Ned
4. Avg
(22. Jul)
SLAVA
Nedelja 6. po Duhovima
Sveta Marija Magdalina – Blaga Marija
Sedmica 7. po Duhovima
– Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
Pon
5. Avg
(23. Jul)
Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima;
Sveštenomučenik Apolinarije;
Uto
6. Avg
(24. Jul)
Sveta velikomučenica Hristina;
Prepodobni Polikarp Pečerski;
Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački
Sre
7. Avg
(25. Jul)
PostUspenije svete Ane
Čet
8. Avg
(26. Jul)
SLAVA
Prepodobnomučenica Paraskeva (Sveta Petka) Rimljanka;
Sveti Sava Treći Srpski;
Svetštenomučenik Ermoalj;
Prepodobni Mojsej Ugrin
Pet
9. Avg
(27. Jul)
PostSLAVA
Sveti velikomučenik Pantelejmon;
Sveti Kliment Ohridski;
Blaženi Nikolaj i Teodor;
Prepodobna Antusa;
Sto pedeset i tri mučenika
Sub
10. Avg
(28. Jul)
Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor,
Timon i Parmen
Ned
11. Avg
(29. Jul)
Nedelja 7. po Duhovima
– Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..

Sveti mučenik Kalinik;
Sveta mučenica Serafima
Sedmica 8. po Duhovima.
Pon
12. Avg
(30. Jul)
Prepodobna mati Angelina Srpska
Uto
13. Avg
(31. Jul)
Sveti mučenik Evdokim;
Sveta mučenica Julita
(Gospojinske poklade)
Sre
14. Avg
(1. Avg)
PostAVGUST – Iznošenje Časnog krsta;
Sveštenomučenici Makaveji
(Početak posta)
Čet
15. Avg
(2. Avg)
PostPrenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana
Pet
16. Avg
(3. Avg)
PostPrepodobni Isakije, Dalmat i Faust
Sub
17. Avg
(4. Avg)
PostSvetih sedam mučenika u Efesu
Ned
18. Avg
(5. Avg)
PostNedelja 8. po Duhovima.
Sveti sveštenomučenik Evsignije
(Pretprazništvo Preobraženja)
Sedmica 9. po Duhovima.
Pon
19. Avg
(6. Avg)
PostPreobraženje Gospodnje
Uto
20. Avg
(7. Avg)
PostPrepodobnomučenik Dometije;
Prepodobni Or
Sre
21. Avg
(8. Avg)
PostSveti Emilijan Ispovednik;
Prepodobni Zosim Tumanski
Čet
22. Avg
(9. Avg)
PostSveti apostol Matija;
Sveti mučenik Antonije
Pet
23. Avg
(10. Avg)
PostSveti mučenik i arhiđakon Lavrentije
Sub
24. Avg
(11. Avg)
PostSveti mučenik i arhiđakon Evplo
Ned
25. Avg
(12. Avg)
PostNedelja 9. po Duhovima.
Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima
Sedmica 10. po Duhovima.
Pon
26. Avg
(13. Avg)
PostSveti mučenik Ipolit
(Odanije Preobraženja)
Uto
27. Avg
(14. Avg)
PostSveti prorok Mihej
(Pretprazništvo Uspenija)
Sre
28. Avg
(15. Avg)
PostSLAVA
Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina
Čet
29. Avg
(16. Avg)
Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista;
Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski;
Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski;
Sveti mučenik Diomid;
Prepodobni Joakim Osogovski;
Sveti mučenik Stamat
Pet
30. Avg
(17. Avg)
PostSveti mučenik Patroklo;
Sveti mučenik Miron
Sub
31. Avg
(18. Avg)
Sveti mučenik Flor;
Prepodobni Jovan Rilski

Septembar 2024

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Septembar 30 dana
Sedmica 10. po Duhovima
Ned
1. Sep.
(19. Avg)
Nedelja 10. po Duhovima.
Sveti mučenik Andrej Stratilat
Sedmica 11. po Duhovima
Pon
2. Sep.
(20. Avg)
Sveti prorok Samuilo;
Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski
Uto
3. Sep.
(21. Avg)
Sveti apostol Tadej;
Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist;
Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački
Sre
4. Sep.
(22. Avg)
PostSveti mučenik Agatonik;
Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki
Čet
5. Sep.
(23. Avg)
Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup
(Odanije Uspenija)
Pet
6. Sep.
(24. Avg)
PostSveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira
Sub
7. Sep.
(25. Avg)
Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit
Ned
8. Sep.
(26. Avg)
Nedelja 11. po Duhovima.
Sveti mučenici Adrijan i Natalija
Sedmica 12. po Duhovima
Pon
9. Sep.
(27. Avg)
Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja
Uto
10. Sep.
(28. Avg)
Nedelja 14. po Duhovima
Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki
Sre
11. Sep.
(29. Avg)
PostSLAVA
Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja
Čet
12. Sep.
(30. Avg)
Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog;
Sveti Kirilo, Nikon i Makarije
Pet
13. Sep.
(31. Avg)
PostPolaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački
Sub
14. Sep.
(1. Sep)
SEPTEMBAR –
Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik
Pet
15. Sep.
(2. Sep)
Nedelja 12. po Duhovima.
Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik
Sedmica 13. po Duhovima - pred Vozdviženje
Pon
16. Sep.
(3. Sep)
Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski
Uto
17. Sep.
(4. Sep)
Sveti sveštenomučenik Vavila;
Prorok Mojsej Bogovidac;
Sveti Petar Dabrobosanski
Sre
18. Sep.
(5. Sep)
PostSveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta
Čet
19. Sep.
(6. Sep)
Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije
Pet
20. Sep.
(7. Sep)
PostSveti mučenik Sozont
(Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)
Sub
21. Sep.
(8. Sep)
Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina
Ned
22. Sep.
(9. Sep)
SLAVA
Nedelja 13. po Duhovima - pred Vozdviženje
Sveti pravednici Joakim i Ana
Sedmica 14. po Duhovima - po Vozdviženju
Pon
23. Sep.
(10. Sep)
Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora
Uto
24. Sep.
(11. Sep)
Prepodobna Teodora;
Prepodobni Sergije i German
Sre
25. Sep.
(12. Sep)
PostSveti sveštenomučenik Avtonom
(Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)
Čet
26. Sep.
(13. Sep)
Sveti sveštenomučenik Kornilije
(Pretprazništvo Vozdviženja)
Pet
27. Sep.
(14. Sep)
PostVozdviženje časnog Krsta – Krstovdan
Sub
28. Sep.
(15. Sep)
Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski
Ned
29. Sep.
(16. Sep)
Nedelja 14. po Duhovima - po Vozdviženju
Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan;
Sveta velikomučenica Jefimija
Sedmica 15. po Duhovima
Pon
30. Sep.
(17. Sep)
Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

Oktobar 2024

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Oktobar 31 Dan
Sedmica 15. po Duhovima
Uto
1. Okt.
(18. Sep)
Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna
Sre
2. Okt.
(19. Sep)
PostSveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont
Čet
3. Okt.
(20. Sep)
Sveti velikomučenik Jevstatije
Pet
4. Okt.
(21. Sep)
PostSveti apostol Kodrat
(Odanije Vozdviženja)
Sub
5. Okt.
(22. Sep)
Sveti sveštenomučenik Foka;
Sveti prorok Jona
– Zadušnice miholjske
Ned
6. Okt.
(23. Sep)
SLAVA
Nedelja 15. po Duhovima
Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja
Sedmica 16. po Duhovima
Pon
7. Okt.
(24. Sep)
Sveta prvomučenica Tekla;
Prepodobni Simon,
Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski
Uto
8. Okt.
(25. Sep)
Prepodobna Efrosinija;
Sveti Sergije Radonješki
Sre
9. Okt.
(26. Sep)
PostSveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
Čet
10. Okt.
(27. Sep)
Sveti mučenik Kalistrat
Pet
11. Okt.
(28. Sep)
PostPrepodobni Hariton Ispovednik
Sub
12. Okt.
(29. Sep)
SLAVA
Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan
Ned
13. Okt.
(30. Sep)
Nedelja 16. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski
Sedmica 17. po Duhovima
Pon
14. Okt.
(1. Okt.)
SLAVA
OKTOBAR – Pokrov Presvete Bogorodice
Uto
15. Okt.
(2. Okt.)
Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica;
Prepodobni Andrej
Sre
16. Okt.
(3. Okt.)
PostSveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit
Čet
17. Okt.
(4. Okt.)
Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)
Pet
18. Okt.
(5. Okt.)
PostSveta mučenica Haritina;
Sveti sveštenomučenik Dionisije
Sub
19. Okt.
(6. Okt.)
SLAVA Sveti apostol Toma – Tomindan
Ned
20. Okt.
(7. Okt.)
SLAVA
Nedelja 17. po Duhovima
Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan
Sedmica 18. po Duhovima
Pon
21. Okt.
(8. Okt.)
Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa
Uto
22. Okt.
(9. Okt.)
Sveti apostol Jakov;
Sveti Stefan Srpski (Slepi)
Sre
23. Okt.
(10. Okt.)
PostSveti mučenici Evlampije i Evlampija
Čet
24. Okt.
(11. Okt.)
Sveti apostol Filip;
Sveti Teofan Načertani
Pet
25. Okt.
(12. Okt.)
PostSveti mučenici Tarah, Prov i Andronik
Sub
26. Okt.
(13. Okt.)
Sveti mučenik Karp;
Sveta novomučenica Zlata Meglinska;
Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska
Ned
27. Okt.
(14. Okt.)
SLAVA
Nedelja 18. po Duhovima
Prepodobna mati Paraskeva
(Sveta Petka) Trnova
Sedmica 19. po Duhovima
Pon
28. Okt.
(15. Okt.)
Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije
Uto
29. Okt.
(16. Okt.)
Sveti mučenik Longin Sotnik
Sre
30. Okt.
(17. Okt.)
PostSveti prorok Osija;
Prepodobnomučenik Andrej Kritski
Čet
31. Okt.
(18. Okt.)
SLAVA
Sveti apostol i jevanđelist Luka - Lučindan;
Sveti Petar Cetinjski

Novembar 2024

Božićni post (28. Novembar 2024 - 6. Januar 2025.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Novembar 30 Dana
Sedmica 19. po Duhovima
Pet
1. Nov.
(19. Okt.)
PostSLAVA
Prepodobni Prohor Pčinjski;
Sveti prorok Joil;
Prepodobni Jovan Rilski
Sub
2. Nov.
(20. Okt.)
Sveti velikomučenik Artemije
– Zadušnice jesenje (mitrovske)
Ned
3. Nov.
(21. Okt.)
Nedelja 19. po Duhovima
Prepodobni Ilarion;
Sveti Ilarion Meglinski;
Sveti Visarion Ispovednik
Sedmica 20. po Duhovima
– Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
Pon
4. Nov.
(22. Okt.)
Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski
Uto
5. Nov.
(23. Okt.)
Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski
Sre
6. Nov.
(24. Okt.)
PostSveti velikomučenik Areta
Čet
7. Nov.
(25. Okt.)
Sveti mučenici Markijan i Martirije
Pet
8. Nov.
(26. Okt.)
PostSLAVA
Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan
Sub
9. Nov.
(27. Okt.)
Sveti mučenik Nestor
Ned
10. Nov.
(28. Okt.)
Nedelja 20. po Duhovima
– Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora


Sveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka);
Sveti mučenik Terentije;
Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski
Sedmica 21. po Duhovima
Pon
11. Nov.
(29. Okt.)
SLAVA
Sveti Avramije Zatvornik;
Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka
Uto
12. Nov.
(30. Okt.)
Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija;
Sveti apostoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem;
Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena;
Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik
Sre
13. Nov.
(31. Okt.)
PostSveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima
Čet
14. Nov.
(1. Nov.)
SLAVA
NOVEMBAR – Sveti Kozma i Damjan – Vračevi
Pet
15. Nov.
(2. Nov.)
PostSveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima
Sub
16. Nov.
(3. Nov.)
SLAVA
Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic
Ned
17. Nov.
(4. Nov.)
Nedelja 21. po Duhovima
Prepodobni Joanikije Veliki;
Sveti sveštenomučenik Nikandar
Sedmica 22. po Duhovima
Pon
18. Nov.
(5. Nov.)
Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima
Uto
19. Nov.
(6. Nov.)
Sveti Pavle Ispovednik;
Prepodobni Varlaam Hutinski
Sre
20. Nov.
(7. Nov.)
PostSveta 33 mučenika u Melitini;
Prepodobni Lazar
Čet
21. Nov.
(8. Nov.)
SLAVA
Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan
Pet
22. Nov.
(9. Nov.)
PostSveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski
Sub
23. Nov.
(10. Nov.)
Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima
Ned
24. Nov.
(11. Nov.)
SLAVA
Nedelja 22. po Duhovima
Sveti mučenik Mina;
Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan
Sedmica 23. po Duhovima
Pon
25. Nov.
(12. Nov.)
SLAVA
Sveti Jovan Milostivi;
Prepodobni Nil Sinajski
Uto
26. Nov.
(13. Nov.)
SLAVA
Sveti Jovan Zlatousti
Sre
27. Nov.
(14. Nov.)
PostSveti apostol Filip;
Sveti Grigorije Palama
(Božićne poklade)
Čet
28. Nov.
(15. Nov.)
PostSveti mučenici Gurije, Samon i Aviv
(Početak posta)
Pet
29. Nov.
(16. Nov.)
PostSLAVA Sveti apostol i jevanđelist Matej
Sub
30. Nov.
(17. Nov.)
PostSveti Grigorije Čudotvorac;
Sveti Nikon Radonješki;
Sveti Maksim, patrijarh carigradski;
Sveti Sevastijan Džeksonski

Decembar 2024

Božićni post (28. Novembar 2024 - 6. Januar 2025.)

Dan
Novi
(Stari)
2024
Prest
Decembar 31 Dan
Sedmica 23. po Duhovima
Ned
1. Dec.
(18. Nov.)
PostNedelja 23. po Duhovima
Sveti mučenik Platon;
Sveti mučenici Roman i Varul Otrok
Sedmica 24. po Duhovima
Pon
2. Dec.
(19. Nov.)
PostSveti prorok Avdija;
Prepodobni Varlaam i Joasaf;
Prepodobni Porfirije Kavsokalivit
Uto
3. Dec.
(20. Nov.)
PostPrepodobni Grigorije Dekapolit
(Pretprazništvo Vavedenja)
Sre
4. Dec.
(21. Nov.)
PostSLAVA
Vavedenje Presvete Bogorodice
Čet
5. Dec.
(22. Nov.)
PostSveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip;
Sveta mučenica Kiklija
Pet
6. Dec.
(23. Nov.)
PostSveti Amfilohije Ikonijski;
Sveti Grigorije;
Sveti Aleksandar Nevski
Sub
7. Dec.
(24. Nov.)
PostSveta velikomučenica Ekaterina
Ned
8. Dec.
(25. Nov.)
PostNedelja 24. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Kliment
(Odanije Vavedenja)
Sedmica 25. po Duhovima
Pon
9. Dec.
(26. Nov.)
PostSLAVA Prepodobni Alimpije Stolpnik;
Sveti Georgije (posni)
Uto
10. Dec.
(27. Nov.)
PostSveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski
Sre
11. Dec.
(28. Nov.)
PostPrepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo
Čet
12. Dec.
(29. Nov.)
PostSveti mučenici Paramon i Filumen; Svti Mardarije
Pet
13. Dec.
(30. Nov.)
PostSLAVA Sveti apostol Andrej Prvozvani
Sub
14. Dec.
(1. Dec.)
PostDECEMBAR – Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi
Ned
15. Dec.
(2. Dec.)
PostNedelja 25. po Duhovima
Sveti prorok Avakum;
Sveti car Uroš;
Prepodobni Joanikije Devički
Sedmica 26. po Duhovima
Pon
16. Dec.
(3. Dec.)
PostSveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi
Uto
17. Dec.
(4. Dec.)
PostSveta velikomučenica Varvara;
Prepodobni Jovan Damaskin
Sre
18. Dec.
(5. Dec.)
PostPrepodobni Sava Osvećeni;
Sveti Nektarije Bitoljski
Čet
19. Dec.
(6. Dec.)
PostSLAVA
Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan
Pet
20. Dec.
(7. Dec.)
PostSveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački
Sub
21. Dec.
(8. Dec.)
PostPrepodobni Patapije;
Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima
Ned
22. Dec.
(9. Dec.)
PostNedelja 26. po Duhovima
Začeće Svete Ane - Detinjci
Sedmica 27. po Duhovima - Svetih Praotaca
Pon
23. Dec.
(10. Dec.)
PostSveti mučenici Mina i drugi s njim;
Sveti Jovan, despot Srpski
Uto
24. Dec.
(11. Dec.)
PostPrepodobni Danilo Stolpnik
Sre
25. Dec.
(12. Dec.)
PostPrepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski
Čet
26. Dec.
(13. Dec.)
PostSveti mučenik Evstratije;
Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski,
Sveti Nikodim Srpski
Pet
27. Dec.
(14. Dec.)
PostSveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima
Sub
28. Dec.
(15. Dec.)
PostSveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle
Ned
29. Dec.
(16. Dec.)
PostNedelja 27. po Duhovima - Svetih Praotaca

Sveti prorok Agej;
Sveta Teofanija carica - Materice
Sedmica 28. po Duhovima - Svetih Otaca
Pon
30. Dec.
(17. Dec.)
PostSveti prorok Danilo;
Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije
Uto
31. Dec.
(18. Dec.)
PostSveti mučenik Sevastijan;
Sveti Modest i drugi

Ako želite detaljnije upoznati druge članke slične Crkveni Kalendar 2024 (PRAVOSLAVNI) posjetite kategoriju Vjerski Kalendari.

Više datuma:

Go up