Pravoslavni Kalendar 2023 (Crkveni) DATUMI

Pravoslavni Kalendar 2023 - Crkveni Kalendar 2023 - Srpski Kalendar - Julijanski kalendar 2023

Pravoslavni Kalendar (Crkveni Kalendar) za 2023 godinu je pred vama. Kada kažemo pravoslavni kalendar mislimo ovde na Julijanski kalendar po kome SPC meri vreme.

JANUAR Pravoslavni kalendar 2023
FEBRUAR Pravoslavni kalendar 2023
MART Pravoslavni kalendar 2023
APRIL Pravoslavni kalendar 2023
MAJ Pravoslavni kalendar 2023
JUN Pravoslavni kalendar 2023
JUL Pravoslavni kalendar 2023
AVGUST Pravoslavni kalendar 2023
SEPTEMBAR Pravoslavni kalendar 2023
OKTOBAR Pravoslavni kalendar 2023
NOVEMBAR Pravoslavni kalendar 2023
DECEMBAR Pravoslavni kalendar 2023

*Dan - Dan u sedmici
*Novi - Novi Kalendar
*(Stari) - Stari Kalendar po julijanskom kalendaru

Januar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Januar 31 Dan
Sedmica 29. po Duhovima - Svetih Otaca
Ned
1.Jan
(19.Dec)
PostNedelja 29. po Duhovima - Svetih Otaca
Sveti mučenik Bonifatije – Oci (Paterice)
Sedmica 30. po Duhovima - Svetih Bogootaca
Pon
2.Jan
(20.Dec)
PostSLAVA Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)
Uto
3.Jan
(21.Dec)
PostSveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski
Sri
4.Jan
(22.Dec)
PostSveta velikomučenica Anastazija
Čet
5.Jan
(23.Dec)
PostSvetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan
Pet
6.Jan
(24.Dec)
PostSveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan
Sub
7.Jan
(25.Dec)
Roždestvo Hristovo – Božić
Ned
8.Jan
(26.Dec)
Nedelja 30. po Duhovima - Svetih Bogootaca
Sabor Presvete Bogorodice
Sedmica 31. po Duhovima - pred Bogojavljanje
Pon
9.Jan
(27.Dec)
SLAVA Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan
Uto
10.Jan
(26.Dec)
Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih
Sri
11.Jan
(29.Dec)
Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih
Cet
12.Jan
(30.Dec)
Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora
Pet
13.Jan
(31.Dec)
Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva
Sub
14.Jan
(1.Jan)
SLAVA JANUAR – Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki
Ned
15.Jan
(2.Jan)
Nedelja 31. po Duhovima - pred Bogojavljanje
Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)
Sedmica 32. po Duhovima – po Bogojavljanju
Pon
16.Jan
(3.Jan)
Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije
Uto
17.Jan
(4.Jan)
Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski
Sri
18.Jan
(5.Jan)
PostSveti Teopemt i Teona – Krstovdan
Cet
19.Jan
(6.Jan)
Bogojavljenje
Pet
20.Jan
(7.Jan)
PostSLAVA Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan
Sub
21.Jan
(8.Jan)
Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski
Ned
22.Jan
(9.Jan)
Nedelja 32. po Duhovima - po Bogojavljanju
Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski
Sedmica 33. po Duhovima
Pon
23.Jan
(10.Jan)
Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski
Uto
24.Jan
(11.Jan)
Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo
Sri
25.Jan
(12.Jan)
PostSveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica
Cet
26.Jan
(13.Jan)
Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)
Pet
27.Jan
(14.Jan)
Post SLAVA Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska
Sub
28.Jan
(15.Jan)
Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski
Ned
29.Jan
(16.Jan)
SLAVA Nedelja 33. po Duhovima
Časne verige Svetog apostola Petra; Prepodobni Romilo Ravanički
Sedmica o Mitaru i Fariseju
Pon
30.Jan
(17.Jan)
Prepodobni Antonije Veliki SV.PISMO
Uto
31.Jan
(18.Jan)
Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski

Februar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Februar 28 Dana
Sedmica o Mitaru i fariseju
Sub
1. Feb
(19.Jan)
PostPrepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski
Čet
2. Feb
(20.Jan)
Prepodobni Jevtimije Veliki
Pet
3. Feb
(21.Jan)
PostPrepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit
Sub
4. Feb
(22.Jan)
Sveti apostol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije
Ned
5. Feb
(23.Jan)
Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski
Sedmica o bludnom sinu
Tokom cele sedmice o bludnom sinu se ne posti
Pon
6. Feb
(24.Jan)
Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila
Uto
7. Feb
(25.Jan)
Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije
Sri
8. Feb
(26.Jan)
Prepodobni Ksenofont i Marija
Čet
9. Feb
(27.Jan)
Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta
Pet
10. Feb
(28.Jan)
Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin
Sub
11. Feb
(29.Jan)
Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca
Ned
12. Feb
(30.Jan)
Nedelja o bludnom sinu
Sveta Tri Jerarha
Sedmica mesopusna
Pon
13. Feb
(31.Jan)
Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja)
Uto
14. Feb
(1.Feb)
SLAVA FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun
Sri
15. Feb
(2.Feb)
PostSLAVA Sretenje Gospodnje
Čet
16. Feb
(3.Feb)
SLAVA Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski
Pet
17. Feb
(4.Feb)
PostPrepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj
Sub
18. Feb
(5.Feb)
Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt - Zadušnice zimske
Net
19. Feb
(6.Feb)
Nedelja mesopusna
Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja)
Sedmica siropusna
Ovo je poslednja pripremna sedmica za Veliki časni post. U njoj jedemo jaja i mlečne proizvode.
Pon
20. Feb
(7.Feb)
PostSveti Partenije Lampsakijski
Uto
21. Feb
(8.Feb)
PostSveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski
Sri
22. Feb
(9.Feb)
PostSveti mučenik Nikifor
Čet
23. Feb
(10.Feb)
PostSveti sveštenomučenik Haralampije
Pet
24. Feb
(11.Feb)
PostSveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac
Sub
25. Feb
(12.Feb)
PostSveti Meletije Antiohijski
Ned
26. Feb
(13.Feb)
PostNedelja siropusna
Sveti Simeon Mirotočivi – (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka)
Sedmica prva posta – Čista – Pravoslavlja
Pon
27. Feb
(14.Feb)
PostPrepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski
Uto
28. Feb
(15.Feb)
PostSveti apostol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak

Mart 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Mart 31 dan
Sedmica prva posta – Čista – Pravoslavlja
Sri
1. Mart
(16.Feb)
PostSveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika
Čet
2. Mart
(17.Feb)
PostSveti velikomučenik Teodor Tiron
Pet
3. Mart
(18.Feb)
PostSveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski
Sub
4. Mart
(19.Feb)
PostSveti apostoli Arhip, Filimon i Apfijam
Ned
5. Mart
(20.Feb)
PostNedelja prva posta – Čista – Pravoslavlja
Sveti Lav Katanski
Sedmica druga posta – Pačista
Pon
6. Mart
(21.Feb)
PostPrepodobni Timotej; Sveti Evstatije
Uto
7. Mart
(22.Feb)
PostSveti mučenici u Evgeniji
Sri
8. Mart
(23.Feb)
PostSveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski
Čet
9. Mart
(24.Feb)
PostPrvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja
Pet
10. Mart
(25.Feb)
PostSveti Tarasije Carigradski
Sub
11. Mart
(26.Feb)
PostSveti Porfirije episkop Gaski
Ned
12. Mart
(27.Feb)
PostNedelja druga posta
Prepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej
Sedmica treća posta – Krstopoklona
Pon
13. Mart
(28.Feb)
PostPrepodobni Vasilije Ispovednik; Sveštenomučenik Proterije; Sveštenomučenik Nestor
Uto
14. Mart
(1.Mart)
PostMART – Sveta prepodobnomučenica Evdokija; Prepodobni Jovan Kasijan
Sri
15. Mart
(2.Mart)
PostSveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski
Čet
16. Mart
(3.Mart)
PostSveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk
Pet
17. Mart
(4.Mart)
PostPrepodobni Gerasim Jordanski
Sub
18. Mart
(5.Mart)
PostSveti mučenik Konon; Prepodobni Marko
Ned
19. Mart
(6.Mart)
PostNedelja treća posta – Krstopoklona
Sveta 42 mučenika Amorejska
Sedmica četvrta posta – Sredoposna
Pon
20. Mart
(7.Mart)
PostSvetih sedam sveštenomučenika Hersonskih
Uto
21. Mart
(8.Mart)
PostSveti Teofilakt Ispovednik
Sri
22. Mart
(9.Mart)
PostSLAVA Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci
Čet
23. Mart
(10.Mart)
PostSveti mučenik Kodrat Korintski
Pet
24. Mart
(11.Mart)
PostSveti Sofronije Jerusalimski
Sub
25. Mart
(12.Mart)
PostPrepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov
Ned
26. Mart
(13.Mart)
PostNedelja četvrta posta – Sredoposna
Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog
Sedmica peta posta – Gluvna
Pon
27. Mart
(14.Mart)
PostPrepodobni Benedikt Nursijski
Uto
28. Mart
(15.Mart)
PostSveti mučenik Agapije i drugi s njim
Sri
29. Mart
(16.Mart)
PostSveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin (Prvo bdenije)
Čet
30. Mart
(17.Mart)
PostSveti Aleksije, Čovek Božiji
Pet
31. Mart
(18.Mart)
PostSveti Kiril Jerusalimski (Drugo bdenije)

April 2023

Dan
Novi
(Stari)
 April 30 Dana
Sedmica peta posta - Gluvna
Sub
1. April
(19.Mart)
PostSveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski
Ned
2. April
(20.Mart)
PostNedelja peta posta – Gluvna
Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog
Sedmica šesta posta – Cvetna
Pon
3. April
(21.Mart)
PostPrepodobni Jakov Ispovednik
Uto
4. April
(22.Mart)
PostSveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski
Sri
5. April
(23.Mart)
PostPrepodobnomučenik Nikor i drugi
Čet
6. April
(24.Mart)
PostPrepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)
Pet
7. April
(25.Mart)
PostBlagovesti
Sub
8. April
(26.Mart)
PostSLAVA Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti) – Lazareva subota (Vrbica)
Ned
9. April
(27.Mart)
PostSLAVA Nedelja šesta posta - Cvetna
Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti
Stradalna sedmica i Vaskrs
Pon
10. April
(28.Mart)
PostPrepodobni Ilarion Ispovednik
Uto
11. April
(29.Mart)
PostPrepodobni Marko Aretuski
Sri
12. April
(30.Mart)
PostVelika sreda
Čet
13. April
(31.Mart)
PostVeliki četvrtak (Veliko bdenije)
Pet
14. April
(1.April)
PostVeliki petak
Sub
15. April
(2.April)
Post Velika subota
Ned
16. April
(3.April)
Vaskrs – Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista
Sedmica prva – Svetla
Pon
17. April
(4.April)
Vaskrsni ponedeljak
Uto
18. April
(5.April)
Vaskrsni utorak
Sri
19. April
(6.April)
Sveti Evtihije Carigradski
Čet
20.April
(7.April)
Prepodobni Georgije Mitilenski
Pet
21.April
(8.April)
Istočni petak
Sub
22.April
(9.April)
Sveti mučenik Evpsihije
Ned
23.April
(10.April)
Nedelja prva – Tomina
Sveti mučenik Terentije
Sedmica druga – Mironosica
Pon
24.April
(11.April)
Sveti sveštenomučenik Antipa (Pobusani ponedeljak)
Uto
25.April
(12.April)
Prepodobni Vasilije Ispovednik
Sri
26.April
(13.April)
PostSveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski
Čet
27.April
(14.April)
Sveti Martin Ispovednik
Pet
28.April
(15.April)
PostSveti apostoli Aristarh, Pud i Trofim
Sub
29.April
(16.April)
Svete mučenice Agapija, Hionija i Irina
Ned
30.April
(17.April)
Nedelja druga – Mironosica
Prepodobni Simeon Persijski

Maj 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Maj 31 Dan
Sedmica treća – Raslabljenog
Pon
1. Maj
(18.April)
Prepodobni Jovan; Sveti mučenik Jovan Novi Janjinski
Uto
2. Maj
(19.April)
Prepodobni Jovan Vethopešternik; Blažena Matrona Moskovska
Sri
3. Maj
(20.April)
PostPrepodobni Teodor Trihina, Prepodobni Joasaf Srpski, Sveti Nikolaj Žički
Čet
4. Maj
(21.April)
Sveti sveštenomučenik Januarije
Pet
5. Maj
(22.April)
PostPrepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštmučenik Platon Banjalučki
Sub
6. Maj
(23.April)
SLAVA Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan
Ned
7. Maj
(24.April)
Nedelja treća – Raslabljenog
Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sveti sveštenomučenik Branko
Sedmica četvrta – Samarjanke
Pon
8. Maj
(25.April)
SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan
Uto
9. Maj
(26.April)
Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski
Sri
10. Maj
(27.April)
PostSpaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru (Prepolovljenje)
Čet
11. Maj
(28.April)
Sveti apostoli Jason i Sosipatr
Pet
12. Maj
(29.April)
PostSLAVA Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac
Sub
13. Maj
(30.April)
Sveti apostol Jakov Zevedejev
Ned
14. Maj
(1. Maj)
SLAVA Nedelja četvrta – Samarjanke
MAJ – Sveti prorok Jeremija
Sedmica peta – Slepoga
Pon
15. Maj
(2. Maj)
Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail
Uto
16. Maj
(3. Maj)
Sveti mučenici Timotej i Mavra
Sri
17. Maj
(4. Maj)
PostSveta mučenica Pelagija Tarsijska (Odanije Prepolovljenja)
Čet
18. Maj
(5. Maj)
Sveta velikomučenica Irina
Pet
19. Maj
(6. Maj)
PostPravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog
Sub
20. Maj
(7. Maj)
Pojava časnog Krsta u Jerusalimu
Ned
21. Maj
(8. Maj)
SLAVA Nedelja peta – Slepoga
Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
Sedmica šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
Pon
22. Maj
(9. Maj)
SLAVA Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice
Uto
23. Maj
(10. Maj)
Sveti apostol Simon Zilot; Prepodobna Isidora
Sri
24. Maj
(11. Maj)
PostSLAVA Sveti Kirilo i Metodije (Odanije Vaskrsa)
Čet
25. Maj
(12. Maj)
Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan
Pet
26. Maj
(13. Maj)
PostSveta mučenica Glikerija
Sub
27. Maj
(14. Maj)
Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim
Ned
28. Maj
(15. Maj)
Nedelja šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije
Sedmica Pedesetnice
Pon
29. Maj
(16. Maj)
Prepodobni Todor; Sveštenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički; Pećka ikona Presvete Bogorodice
Uto
30. Maj
(17. Maj)
Sveti apostol Andronik i Junija
Sri
31. Maj
(18. Maj)
PostSveti mučenik Tedor Ankirski

Jun 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Jun 30 dana
Sedmica Pedesetnice
Čet
1. Jun
(19. Maj)
Sveti sveštenomučenik Patrikije
Pet
2. Jun
(20. Maj)
PostSveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski (Odanije Vaznesenja)
Sub
3. Jun
(21. Maj)
SLAVA Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska – Zadušnice letnje (duhovske)
Ned
4. Jun
(22. Maj)
Nedelja Pedesetnice
Silazak Svetog Duha na apostole - Pedesetnica - Trojice
Sedmica 1. po Duhovima – Svih Svetih
Pon
5. Jun
(23. Maj)
Duhovski ponedeljak
Uto
6. Jun
(24. Maj)
Duhovski utorak
Sri
7. Jun
(25. Maj)
reće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja
Čet
8. Jun
(26. Maj)
Sveti apostoli Karp i Alfej
Pet
9. Jun
(27. Maj)
Sveti sveštenomučenik Terapont
Sub
10. Jun
(28. Maj)
Prepodobni Nikita Ispovednik (Odanije Pedesetnice)
Ned
11. Jun
(29. Maj)
Nedelja 1. po Duhovima – Svih Svetih
Prepodobnomučenica Teodosija Tirska (Petrovske poklade)
Sedmica 2. po Duhovima
Pon
12. Jun
(30. Maj)
PostPrepodobni Isakije Dalmatinski (Početak Petrovskog posta)
Uto
13. Jun
(31. Maj)
PostSveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije
Sri
14. Jun
(1. Jun)
PostJUN – Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski
Čet
15. Jun
(2. Jun)
PostSveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski
Pet
16. Jun
(2. Jun)
PostSveti mučenik Lukilijan i drugi s njim
Sub
17. Jun
(4. Jun)
PostSvete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić)
Ned
18. Jun
(5. Jun)
PostNedelja 2. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški
Sedmica 3. po Duhovima
Pon
19. Jun
(6. Jun)
PostPrepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi
Uto
20. Jun
(7. Jun)
PostSveti sveštenomučenik Teodot Ankirski
Sri
21. Jun
(8. Jun)
PostSveti velikomučenik Teodor Stratilat
Čet
22. Jun
(9. Jun)
PostSveti Kirilo Aleksandrijski
Pet
23. Jun
(10. Jun)
PostSveti sveštenomučenik Timotej Bruski
Sub
24. Jun
(11. Jun)
PostSveti apostoli Vartolomej i Varnava; Praznovanje ikone Dostojno jest
Ned
25. Jun
(12. Jun)
PostNedelja 3. po Duhovima
Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski
Sedmica 4. po Duhovima
Pon
26. Jun
(13. Jun)
PostSveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski
Uto
27. Jun
(14. Jun)
PostSveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski
Sri
28. Jun
(15. Jun)
PostSLAVA Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan; Sveti prorok Amos
Čet
29. Jun
(16. Jun)
PostSveti Tihon Amatunski Čudotvorac
Pet
30. Jun
(17. Jun)
PostSveti mučenici Manuil, Savel i Ismail

Jul 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Jul 31 Dan
Sedmica 4. po Duhovima
Sub
1. Jul
(18. Jun)
PostSveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul
Ned
2. Jul
(19. Jun)
PostNedelja 4. po Duhovima
Sveti apostol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski
Sedmica 5. po Duhovima
Pon
3. Jul
(20. Jun)
PostSveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski
Uto
4. Jul
(21. Jun)
PostSveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska
Sri
5. Jul
(22. Jun)
PostSveti svštenomučenik Jevsevije
Čet
6. Jul
(23. Jun)
PostSveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje
Pet
7. Jul
(24. Jun)
PostSLAVA Rođenje svetog Jovana Preteče – Ivanjdan
Sub
8. Jul
(25. Jun)
PostSveta prepodobnomučenica Fevronija
Ned
9. Jul
(26. Jun)
PostNedelja 5. po Duhovima
Prepodobni David Solunski
Sedmica 6. po Duhovima
Pon
10. Jul
(27. Jun)
PostPrepodobni Sampson Stranoprimac
Uto
11. Jul
(28. Jun)
PostPrenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski
Sri
12. Jul
(29. Jun)
PostSLAVA Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan
Čet
13. Jul
(30. Jun)
Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan
Pet
14. Jul
(1. Jul)
PostJUL – Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan
Sub
15. Jul
(2. Jul)
Polaganje rize Presvete Bogorodice
Ned
16. Jul
(3. Jul)
Nedelja 6. po Duhovima
Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije
Sedmica 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
Pon
17. Jul
(4. Jul)
Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački; Sveti carski novomučenici Romanovi
Uto
18. Jul
(5. Jul)
Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki
Sri
19. Jul
(6. Jul)
PostPrepodobni Sisoje Veliki
Čet
20. Jul
(7. Jul)
Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja
Pet
21. Jul
(8. Jul)
PostSLAVA Sveti velikomučenik Prokopije
Sub
22. Jul
(9. Jul)
Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski
Ned
23. Jul
(10. Jul)
Nedelja 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski
Sedmica 8. po Duhovima.
Pon
24. Jul
(11. Jul)
Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga
Uto
25. Jul
(12. Jul)
Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice
Sri
26. Jul
(13. Jul)
PostSLAVA Sabor svetog arhangela Gavrila
Čet
27. Jul
(14. Jul)
Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim
Pet
28. Jul
(15. Jul)
Postveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski
Sub
29. Jul
(16. Jul)
Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija
Ned
30. Jul
(17. Jul)
Nedelja 8. po Duhovima.
SLAVA Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija
Sedmica 9. po Duhovima.
Pon
31. Jul
(12. Jul)
Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint

Avgust 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Avgust 31 Dan
Sedmica 9. po Duhovima.
Uto
1. Avg
(19. Jul)
Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević)
Sri
2. Avg
(20. Jul)
PostSLAVA Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski; Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i sv. Flavijan patrijarh Antiohijski
Čet
3. Avg
(21. Jul)
Sveti prorok Jezekilj
Pet
4. Avg
(22. Jul)
PostSLAVA Sveta Marija Magdalina – Blaga Marija
Sub
5. Avg
(23. Jul)
Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima; Sveštenomučenik Apolinarije;
Ned
6. Avg
(24. Jul)
Nedelja 9. po Duhovima.
Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački
Sedmica 10. po Duhovima.
Pon
7. Avg
(25. Jul)
Uspenije svete Ane
Uto
8. Avg
(26. Jul)
SLAVA Prepodobnomučenica Paraskeva (Sveta Petka) Rimljanka; Sveti Sava Treći Srpski; Svetštenomučenik Ermoalj; Prepodobni Mojsej Ugrin
Sri
9. Avg
(27. Jul)
PostSLAVA Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski; Blaženi Nikolaj i Teodor; Prepodobna Antusa; Sto pedeset i tri mučenika
Čet
10. Avg
(28. Jul)
Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen
Pet
11. Avg
(29. Jul)
PostSveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima
Sub
12. Avg
(30. Jul)
Prepodobna mati Angelina Srpska
Ned
13. Avg
(31. Jul)
Nedelja 10. po Duhovima.
Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade)
Sedmica 11. po Duhovima.
Pon
14. Avg
(1. Avg)
PostAVGUST – Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak posta)
Uto
15. Avg
(2. Avg)
PostPrenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana
Sri
16. Avg
(3. Avg)
PostPrepodobni Isakije, Dalmat i Faust
Čet
17. Avg
(4. Avg)
PostSvetih sedam mučenika u Efesu
Pet
18. Avg
(5. Avg)
PostSveti sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja)
Sub
19. Avg
(6. Avg)
PostPreobraženje Gospodnje
Ned
20. Avg
(7. Avg)
PostNedelja 11. po Duhovima.
Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or
Sedmica 12. po Duhovima.
Pon
21. Avg
(8. Avg)
PostSveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski
Uut
22. Avg
(9. Avg)
PostSveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije
Sri
23. Avg
(10. Avg)
PostSveti mučenik i arhiđakon Lavrentije
Čet
24. Avg
(11. Avg)
PostSveti mučenik i arhiđakon Evplo
Pet
25. Avg
(12. Avg)
PostSveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima
Sub
26. Avg
(13. Avg)
PostSveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja)
Ned
27. Avg
(14. Avg)
PostNedelja 12. po Duhovima.
Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija)
Sedmica 13. po Duhovima
Pon
28. Avg
(15. Avg)
SLAVA Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina
Uto
29. Avg
(16. Avg)
Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski; Sveti mučenik Diomid; Prepodobni Joakim Osogovski; Sveti mučenik Stamat
Sri
30. Avg
(17. Avg)
PostSveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron
Čet
31. Avg
(18. Avg)
Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

Septembar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Septembar 30 dana
Sedmica 13. po Duhovima
Pet
1. Sep.
(19. Avg)
PostSveti mučenik Andrej Stratilat
Sub
2. Sep.
(20. Avg)
Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski
Ned
3. Sep.
(21. Avg)
Nedelja 13. po Duhovima
Sveti apostol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački
Sedmica 14. po Duhovima
Pon
4. Sep.
(22. Avg)
Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki
Uto
5. Sep.
(23. Avg)
Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)
Sri
6. Sep.
(24. Avg)
PostSveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira
Čet
7. Sep.
(25. Avg)
Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit
Pet
8. Sep.
(26. Avg)
PostSveti mučenici Adrijan i Natalija
Sub
9. Sep.
(27. Avg)
Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja
Ned
10. Sep.
(28. Avg)
Nedelja 14. po Duhovima
Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki
Sedmica 15. po Duhovima
Pon
11. Sep.
(29. Avg)
PostSLAVA Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja
Uto
12. Sep.
(30. Avg)
Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije
Sri
13. Sep.
(31. Avg)
PostPolaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački
Čet
14. Sep.
(1. Sep)
SEPTEMBAR – Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik
Pet
15. Sep.
(2. Sep)
PostSveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik
Sub
16. Sep.
(3. Sep)
Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski
Ned
17. Sep.
(4. Sep)
Nedelja 15. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski
Sedmica 16. po Duhovima - pred Vozdviženje
Pon
18. Sep.
(5. Sep)
Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta
Uto
19. Sep.
(6. Sep)
Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije
Sri
20. Sep.
(7. Sep)
PostSveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)
Čet
21. Sep.
(8. Sep)
Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina
Pet
22. Sep.
(9. Sep)
PostSLAVA Sveti pravednici Joakim i Ana
Sub
23. Sep.
(10. Sep)
Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora
Ned
24. Sep.
(11. Sep)
Nedelja 16. po Duhovima - pred Vozdviženje
Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German
Sedmica 17. po Duhovima - po Vozdviženju
Pon
25. Sep.
(12. Sep)
Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)
Uto
26. Sep.
(13. Sep)
Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)
Sri
27. Sep.
(14. Sep)
PostVozdviženje časnog Krsta
Čet
28. Sep.
(15. Sep)
Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski
Pet
29. Sep.
(16. Sep)
PostPrepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija
Sub
30. Sep.
(17. Sep)
Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

Oktobar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Oktobar 31 Dan
Sedmica 17. po Duhovima - po Vozdviženju
Ned
1. Okt.
(18. Sep)
Nedelja 17. po Duhovima - po Vozdviženju
Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna
Sedmica 18. po Duhovima
Pon
2. Okt.
(19. Sep)
Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont
Uto
3. Okt.
(20. Sep)
Sveti velikomučenik Jevstatije
Sri
4. Okt.
(21. Sep)
PostSveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja)
Čet
5. Okt.
(22. Sep)
Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona
Pet
6. Okt.
(23. Sep)
PostSLAVA Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja
Sub
7. Okt.
(24. Sep)
Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski – Zadušnice miholjske
Ned
8. Okt.
(25. Sep)
Nedelja 18. po Duhovima
Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki
Sedmica 19. po Duhovima
Pon
9. Okt.
(26. Sep)
Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
Uto
10. Okt.
(27. Sep)
Sveti mučenik Kalistrat
Sri
11. Okt.
(28. Sep)
PostPrepodobni Hariton Ispovednik
Čet
12. Okt.
(29. Sep)
SLAVA Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan
Pet
13. Okt.
(30. Sep)
PostSveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski
Sub
14. Okt.
(1. Okt.)
SLAVA OKTOBAR – Pokrov Presvete Bogorodice
Ned
15. Okt.
(2. Okt.)
Nedelja 19. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej
Sedmica 20. po Duhovima – Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
Pon
16. Okt.
(3. Okt.)
Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit
Uto
17. Okt.
(4. Okt.)
Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)
Sri
18. Okt.
(5. Okt.)
PostSveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije
Čet
19. Okt.
(6. Okt.)
SLAVA Sveti apostol Toma – Tomindan
Pet
20. Okt.
(7. Okt.)
PostSLAVA Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan
Sub
21. Okt.
(8. Okt.)
Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa
Ned
22. Okt.
(9. Okt.)
Nedelja 20. po Duhovima – Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
Sveti apostol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi)
Sedmica 21. po Duhovima
Pon
23. Okt.
(10. Okt.)
Sveti mučenici Evlampije i Evlampija
Uto
24. Okt.
(11. Okt.)
Sveti apostol Filip; Sveti Teofan Načertani
Sri
25. Okt.
(12. Okt.)
PostSveti mučenici Tarah, Prov i Andronik
Čet
26. Okt.
(13. Okt.)
Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska; Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska
Pet
27. Okt.
(14. Okt.)
PostSLAVA Prepodobna mati Paraskeva (Sveta Petka) Trnova
Sub
28. Okt.
(15. Okt.)
Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije
Ned
29. Okt.
(16. Okt.)
Nedelja 21. po Duhovima
Sveti mučenik Longin Sotnik
Sedmica 22. po Duhovima
Pon
30. Okt.
(17. Okt.)
Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski
Uto
31. Okt.
(18. Okt.)
SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Luka; Sveti Petar Cetinjski

Novembar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Novembar 30 Dana
Sedmica 22. po Duhovima
Sri
1. Nov.
(19. Okt.)
PostSLAVA Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski
Čet
2. Nov.
(20. Okt.)
Sveti velikomučenik Artemije
Pet
3. Nov.
(21. Okt.)
PostPrepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik
Sub
4. Nov.
(22. Okt.)
Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski – Zadušnice jesenje (mitrovske)
Ned
5. Nov.
(23. Okt.)
Nedelja 22. po Duhovima
Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski
Sedmica 23. po Duhovima
Pon
6. Nov.
(24. Okt.)
Sveti velikomučenik Areta
Uto
7. Nov.
(25. Okt.)
Sveti mučenici Markijan i Martirije
Sri
8. Nov.
(26. Okt.)
PostSLAVA Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan
Čet
9. Nov.
(27. Okt.)
Sveti mučenik Nestor
Pet
10. Nov.
(28. Okt.)
PostSveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka); Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski
Sub
11. Nov.
(29. Okt.)
SLAVA Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka
Ned
12. Nov.
(30. Okt.)
Nedelja 23. po Duhovima
Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija; Sveti apostoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem; Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik
Sedmica 24. po Duhovima
Pon
13. Nov.
(31. Okt.)
Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima
Uto
14. Nov.
(1. Nov.)
SLAVA NOVEMBAR – Sveti Kozma i Damjan – Vračevi
Sri
15. Nov.
(2. Nov.)
PostSveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima
Čet
16. Nov.
(3. Nov.)
SLAVA Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic
Pet
17. Nov.
(4. Nov.)
PostPrepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar
Sub
18. Nov.
(5. Nov.)
Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima
Ned
18. Nov.
(6. Nov.)
Nedelja 24. po Duhovima
Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski
Sedmica 25. po Duhovima
Pon
20. Nov.
(7. Nov.)
Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar
Uto
21. Nov.
(8. Nov.)
SLAVA Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan
Sri
22. Nov.
(9. Nov.)
PostSveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski
Čet
23. Nov.
(10. Nov.)
Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima
Pet
24. Nov.
(11. Nov.)
PostSLAVA Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan
Sub
25. Nov.
(12. Nov.)
SLAVA Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski
Ned
26. Nov.
(13. Nov.)
SLAVA Nedelja 25. po Duhovima
Sveti Jovan Zlatousti
Sedmica 26. po Duhovima
Pon
27. Nov.
(14. Nov.)
Sveti apostol Filip; Sveti Grigorije Palama (Božićne poklade)
Uto
28. Nov.
(15. Nov.)
PostSveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak posta)
Sri
29. Nov.
(16. Nov.)
PostSLAVA Sveti apostol i jevanđelist Matej
Čet
30. Nov.
(17. Nov.)
PostSveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski; Sveti Sevastijan Džeksonski

Decembar 2023

Dan
Novi
(Stari)
 Decembar 31 Dan
Sedmica 26. po Duhovima
Pet
1. Dec.
(18. Nov.)
PostSveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok
Sub
2. Dec.
(19. Nov.)
PostSveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf; Prepodobni Porfirije Kavsokalivit
Ned
3. Dec.
(20. Nov.)
PostPrepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)
Sedmica 27. po Duhovima
Pon
4. Dec.
(21. Nov.)
PostSLAVA Vavedenje Presvete Bogorodice
Uto
5. Dec.
(22. Nov.)
PostSveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija
Sri
6. Dec.
(23. Nov.)
PostSveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski
Čet
7. Dec.
(24. Nov.)
PostSveta velikomučenica Ekaterina
Pet
8. Dec.
(25. Nov.)
PostSveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)
Sub
9. Dec.
(26. Nov.)
PostSLAVA Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija
Ned
10. Dec.
(27. Nov.)
PostNedelja 27. po Duhovima
Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski
Sedmica 28. po Duhovima
Pon
11. Dec.
(28. Nov.)
PostPrepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo
Uto
12. Dec.
(29. Nov.)
PostSveti mučenici Paramon i Filumen
Sri
13. Dec.
(30. Nov.)
PostSLAVA Sveti apostol Andrej Prvozvani
Čet
14. Dec.
(1. Dec.)
PostDECEMBAR – Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi
Pet
15. Dec.
(2. Dec.)
PostSveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički
Sub
16. Dec.
(3. Dec.)
PostSveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi
Ned
17. Dec.
(4. Dec.)
PostNedelja 28. po Duhovima
Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin – Detinjci
Sedmica 29. po Duhovima - Svetih Praotaca
Pin
18. Dec.
(5. Dec.)
PostPrepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski
Uto
19. Dec.
(6. Dec.)
PostSLAVA Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan
Sri
20. Dec.
(7. Dec.)
PostSveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački
Čet
21. Dec.
(8. Dec.)
PostPrepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima
Pet
22. Dec.
(9. Dec.)
PostZačeće Svete Ane
Sub
23. Dec.
(10. Dec.)
PostSveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski
Ned
24. Dec.
(11. Dec.)
PostNedelja 29. po Duhovima - Svetih Praotaca
Prepodobni Danilo Stolpnik – Materice
Sedmica 30. po Duhovima - Svetih Otaca
Pon
25. Dec.
(12. Dec.)
PostPrepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski – Materice
Uto
26. Dec.
(13. Dec.)
PostSveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski
Sri
27. Dec.
(14. Dec.)
PostSveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima
Čet
28. Dec.
(15. Dec.)
PostSveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle
Pet
29. Dec.
(16. Dec.)
PostSveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica
Sub
30. Dec.
(17. Dec.)
PostSveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije
Ned
31. Dec.
(18. Dec.)
PostNedelja 30. po Duhovima - Svetih Otaca
Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi – Oci (Paterice)

Ako želite detaljnije upoznati druge članke slične Pravoslavni Kalendar 2023 (Crkveni) DATUMI posjetite kategoriju Vjerski Kalendari.

Go up

Ova web stranica koristi \"kolacice\" za pružanje boljeg korisnickog iskustva. Pročitaj više