Pravoslavni Crkveni Kalendar za sve mesece 2021.godine

Pravoslavni Crkveni KalendarJulijanski kalendar 2021 godine

Pravoslavni kalendar za 2021 godinu je pred vama. Kada kažemo pravoslavni kalendar mislimo ovde na Julijanski kalendar po kome SPC meri vreme.

Petak           1        19      Sveti mučenik Bonifatije  post

Subota         2        20      Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)        SLAVA

Nedelja        3        21      Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski – Oci (Paterice)   post

Ponedeljak   4        22      Sveta velikomučenica Anastasija          post

Utorak          5        23      Svetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan –   post

Sreda           6        24      Sveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan     post

Četvrtak       7        25      Roždestvo Hristovo – Božić     

Petak           8        26      Sabor Presvete Bogorodice       

Subota         9        27      Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan          SLAVA

Nedelja        10      28      Svetih Bogootaca, Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih

Ponedeljak   11      29      Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih         

Utorak          12      30      Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora       

Sreda           13      31      Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva) 

Četvrtak       14      1        Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki        SLAVA

Petak           15      2        Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)       

Subota         16      3        Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije   

Nedelja        17      4        Sabor 70 svetih a  postola; Sveti Jevstatije srpski    

Ponedeljak   18      5        Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan       post

Utorak          19      6        Bogojavljenje       

Sreda           20      7        Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan    SLAVA         post

Četvrtak       21      8        Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski    

Petak           22      9        Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski     post

Subota         23      10      Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski      

Nedelja        24      11      Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo        

Ponedeljak   25      12      Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica    

Utorak          26      13      Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)  

Sreda           27      14      Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska SLAVA        post

Četvrtak        28      15      Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski   

Petak            29      16      Časne verige Svetog a  postola Petra SLAVA Prepodobni Romilo Ravanički           post

Subota          30      17      Prepodobni Antonije Veliki     

Nedelja         31      18      Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski

Ponedeljak   1        19      Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski

Utorak          2         20      Prepodobni Jevtimije Veliki     

Sreda           3         21      Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit        post

Četvrtak       4         22      Sveti a  postol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije         

Petak           5         23      Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski         post

Subota         6         24      Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila         

Nedelja        7        25      Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije         

Ponedeljak   8        26      Prepodobni Ksenofont i Marija 

Utorak           9        27      Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta     

Sreda           10      28      Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin      post

Četvrtak       11      29      Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca  

Petak           12      30      Sveta Tri Jerarha      post

Subota         13      31      Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja) 

Nedelja         14      1        Sveti mučenik Trifun      

Ponedeljak   15      2        Sretenje Gospodnje          SLAVA

Utorak           16      3        Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski SLAVA       

Sreda           17      4        Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj           post

Četvrtak       18      5        Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt         

Petak           19      6        Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja)   post

Subota         20      7        Sveti Partenije Lampsakijski    

Nedelja        21      8        Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski

Ponedeljak   22      9        Sveti mučenik Nikifor   

Utorak          23      10      Sveti sveštenomučenik Haralampije

Sreda           24      11      Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac     

Četvrtak       25      12      Sveti Meletije Antiohijski        

Petak           26      13      Sveti Simeon Mirotočivi

Subota         27      14      Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski     

Nedelja        28      15      Sveti a  postol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak

Ponedeljak   1        16      Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika     

Utorak          2        17      Sveti velikomučenik Teodor Tiron         

Sreda           3        18      Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski 

Četvrtak       4        19      Sveti a  postoli Arhip, Filimon i Apfijam      

Petak           5        20      Sveti Lav Katanski   post

Subota         6        21      Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije – Zadušnice zimske    

Nedelja        7        22      Sveti mučenici u Evgeniji

Ponedeljak   8        23      Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski     

Utorak           9        24     Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja  

Sreda           10      25      Sveti Tarasije Carigradski       

Četvrtak       11      26      Sveti Porfirije episkop Gaski    

Petak           12      27      Prepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej

Subota         13      28      Prepodobni Vasilije Ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan         

Nedelja         14      1        Sveta prepodobnomučenica Evdokija (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka)  

Ponedeljak    15      2        Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski       post

Utorak           16      3        Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk       post

Sreda            17      4        Prepodobni Gerasim Jordanski    post

Četvrtak        18      5        Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko            post

Petak             19      6        Sveta 42 mučenika Amorejska     post

Subota           20      7        Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih – Teodorova subota   post

Nedelja          21      8        Sveti Teofilakt Ispovednik          post

Ponedeljak    22      9        Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci      SLAVA        post

Utorak          23      10      Sveti mučenik Kodrat Korintski            post

Sreda           24      11      Liturgija Sveti Sofronije Jerusalimski   post

Četvrtak       25      12      Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov   post

Petak           26      13      Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog          post

Subota         27      14      Prepodobni Benedikt Nursijski   post

Nedelja          28      15       Sveti mučenik Agapije i drugi s njim     post

Ponedeljak   29      16      Sveti a  postol Aristovul; Sveti mučenik Savin   post

Utorak          30      17      Sveti Aleksije, Čovek Božiji        post

Sreda           31      18      Sveti Kiril Jerusalimski    post

Četvrtak       1        19      Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski     post

Petak           2        20      Liturgija Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog         post

Subota         3        21      Prepodobni Jakov Ispovednik      post

Nedelja        4        22      Sveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski         post

Ponedeljak   5        23      Prepodobnomučenik Nikor i drugi        post

Utorak          6        24      Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)                   post

Sreda           7        25      Blagovesti     post

Četvrtak        8        26      Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti)         post

Petak            9        27      Liturgija Sveta mučenica Matrona Solunska        post

Subota        10      28      Prepodobni Ilarion Ispovednik    post

Nedelja       11      29      Prepodobni Marko Aretuski      

Ponedeljak   12      30      Prepodobni Jovan Lestvičnik       post

Utorak         13      31      Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski      post

Sreda           14      1        Prepodobna Marija Egipćanka (Prvo bdenije)          post

Četvrtak       15      2        Prepodobni Tit Čudotvorac         post

Petak           16      3        Prepodobni Nikita Ispovednik (Drugo bdenije)          post

Subota         17      4        Prepodobni Josif Himnograf       post

Nedelja        18      5        Sveti mučenici Agapod i Teodul         

Ponedeljak   19      6        Sveti Evtihije Carigradski           post

Utorak          20      7        Prepodobni Georgije Mitilenski            post

Sreda           21      8        Sveti a  postol Irodion, Agav, Ruf i drugi    post

Četvrtak       22      9        Sveti mučenik Evpsihije    post

Petak           23      10      Sveti mučenik Terentije    post

Subota         24      11      Sveti sveštenomučenik Antipa – Lazareva subota (Vrbica)  post

Nedelja         25      12      Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti

Ponedeljak   26      13      Sveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski    post

Utorak          27      14      Sveti Martin Ispovednik   post

Sreda           28      15      Sveti a  postoli Aristarh, Pud i Trofim           post

Četvrtak       29      16      Veliki četvrtak (Veliko bdenije)            post

Petak           30      17      Veliki petak  post

Subota           1        18      Velika subota          post

Nedelja          2        19      Vaskrs –  Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista 

Ponedeljak    3        20      Vaskrsni ponedeljak       

Utorak           4        21      Vaskrsni utorak    

Sreda            5        22      Prepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštmučenik Platon Banjalučki         

Četvrtak        6        23      Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan   SLAVA

Petak            7        24      Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sveti sveštenomučenik Branko (Istočni petak)  

Subota          8        25      Sveti a  postol i jevanđelist Marko – Markovdan        SLAVA

Nedelja          9        26      Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski   

Ponedeljak   10      27      Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru (Pobusani ponedeljak) 

Utorak          11      28      Sveti a  postoli Jason i Sosipatr

Sreda           12      29      Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac      SLAVA                   post

Četvrtak       13      30      Sveti a  postol Jakov Zevedejev         

Petak           14      1        Sveti prorok Jeremija       SLAVA         post

Subota         15      2        Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail         

Nedelja         16      3        Sveti mučenici Timotej i Mavra

Ponedeljak   17      4        Sveta mučenica Pelagija Tarsijska     

Utorak          18      5        Sveta velikomučenica Irina      

Sreda           19      6        Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog           post

Četvrtak        20      7        Pojava časnog Krsta u Jerusalimu       

Petak            21      8        Sveti a  postol i jevanđelist Jovan Bogoslov     SLAVA         post

Subota          22      9        Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice    SLAVA

Nedelja         23      10      Sveti a  postol Simon Zilot; Prepodobna Isidora         

Ponedeljak   24      11      Sveti Kirilo i Metodije    SLAVA

Utorak          25      12      Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski; Sveti Nikodim Srpski     

Sreda           26      13      Sveta mučenica Glikerija (Prepolovljenje)      post

Četvrtak       27      14      Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim      

Petak           28      15      Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije          post

Subota         29      16      Prepodobni Todor; Sveptenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički; Pećka ikona Presvete Bogorodice   

Nedelja        30      17      Sveti a  postol Andronik i Junija         

Ponedeljak   31      18      Sveti mučenik Tedor Ankirski

Utorak          1        19      Sveti sveštenomučenik Patrikije         

Sreda           2        20      Sveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski (Odanije Prepolovljenja)         post

Četvrtak       3        21      Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska     SLAVA

Petak           4        22      Sveti mučenik Jovan Vladidmir, knez srpski   post

Subota          5        23      Prepodobni Mihailo Ispovednik

Nedelja         6        24      Prepodobni Simeon Divnogorac         

Ponedeljak   7        25      Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja     

Utorak           8        26      Sveti a  postoli Karp i Alfej     

Sreda           9        27      Sveti sveštenomučenik Terapont (Odanije Vaskrsa)   post

Četvrtak       10      28      Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan  

Petak           11      29      Prepodobnomučenica Teodosija Tirska            post

Subota         12      30      Prepodobni Isakije Dalmatinski

Nedelja        13      31      Sveti a  postol Jerma; Sveti mučenik Ermije    

Ponedeljak   14      1        Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski        

Utorak          15      2        Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski   

Sreda           16      3        Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim   post

Četvrtak       17      4        Svete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić)        

Petak           18      5        Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški (Odanije Vaznesenja)        post

Subota         19      6        Prepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi – Zadušnice letnje (duhovske)  

Nedelja         20      7        Silazak Svetog Duha na a  postole – Pedesetnica – Trojice  

Ponedeljak    21      8        Duhovski ponedeljak      

Utorak           22      9        Duhovski utorak   

Sreda            23      10      Sveti sveštenomučenik Timotej Bruski         

Četvrtak        24      11      Sveti a  postoli Vartolomej i Varnava; Praznovanje ikone Dostojno jest         

Petak            25      12      Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski        

Subota          26      13      Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski (Odanije Pedesetnice)   

Nedelja          27      14      Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski (Petrovske poklade)    

Ponedeljak    28      15      Sveti prorok Amos; Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan SLAVA     post

Utorak           29      16      Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac   post

Sreda           30      17      Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail   post

Četvrtak       1        18      Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul            post

Petak           2        19      Sveti a  postol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski      post

Subota         3        20      Sveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski        post

Nedelja        4        21      Sveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska     post

Ponedeljak   5        22      Sveti svštenomučenik Jevsevije            post

Utorak          6        23      Sveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje             post

Sreda           7        24      Rođenje svetog Jovana Preteče – Ivanjdan       SLAVA        post

Četvrtak       8        25      Sveta prepodobnomučenica Fevronija   post

Petak           9        26      Prepodobni David Solunski         post

Subota        10      27      Prepodobni Sampson Stranoprimac          post

Nedelja        11      28      Prenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski     post

Ponedeljak   12      29      Svet a postoli Petar i Pavle – Petrovdan          SLAVA

Utorak          13      30      Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan   

Sreda           14      1        Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan         post

Četvrtak       15      2        Polaganje rize Presvete Bogorodice    

Petak           16      3        Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije       post

Subota         17      4        Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački      

Nedelja        18      5        Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki 

Ponedeljak   19      6        Prepodobni Sisoje Veliki         

Utorak          20      7        Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja 

Sreda           21      8        Sveti velikomučenik Prokopije SLAVA            post

Četvrtak       22      9        Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski   

Petak           23      10      Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski     post

Subota         24      11      Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga        

Nedelja         25      12      Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice         

Ponedeljak   26      13      Sabor svetog arhangela Gavrila SLAVA

Utorak          27      14      Sveti a  postol Akila; Prepodobni Nikodim     

Sreda           28      15      Sveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski         post

Četvrtak       29      16      Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija     

Petak           30      17      Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija      SLAVA         post

Subota          31      18      Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint

Nedelja         1        19      Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević)   

Ponedeljak   2        20      Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski; Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i sv. Flavijan patrijarh Antiohijski  SLAVA

Utorak          3        21      Sveti prorok Jezekilj      

Sreda           4        22      Sveta Marija Magdalina – Blaga Marija          SLAVA    post

Četvrtak       5        23      Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima; Sveštenomučenik Apolinarije

Petak           6        24      Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački     post

Subota         7        25      Uspenije svete Ane        

Nedelja        8        26      Prepodobnomučenica Paraskeva (Sveta Petka) Rimljanka; Sveti Sava Treći Srpski; Svetštenomučenik Ermoalj; Prepodobni Mojsej Ugrin      SLAVA

Ponedeljak   9        27      Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski; Blaženi Nikolaj i Teodor; Prepodobna Antusa; Sto pedeset i tri mučenika          SLAVA

Utorak         10      28      Sveti a  postoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen         

Sreda           11      29      Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima        post

Četvrtak       12      30      Prepodobna mati Angelina Srpska      

Petak           13      31      Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade)            post

Subota         14      1        Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak   posta)           post

Nedelja        15      2        Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana       post

Ponedeljak   16      3        Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust       post

Utorak          17      4        Svetih sedam mučenika u Efesu           post

Sreda           18      5        Sveti sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja)     post

Četvrtak       19      6        Preobraženje Gospodnje    post

Petak           20      7        Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or         post

Subota         21      8        Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski       post

Nedelja        22      9        Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije    post

Ponedeljak   23      10      Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije   post

Utorak          24      11      Sveti mučenik i arhiđakon Evplo           post

Sreda           25      12      Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima  post

Četvrtak       26      13      Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja)     post

Petak           27      14      Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija)       post

Subota         28      15      Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina SLAVA

Nedelja        29      16      Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski; Sveti mučenik Diomid; Prepodobni Joakim Osogovski; Sveti mučenik Stamat 

Ponedeljak   30      17      Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron

Utorak          31      18      Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

Sreda           1        19      Sveti mučenik Andrej Stratilat     post

Četvrtak       2        20      Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski         

Petak           3        21      Sveti a  postol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački            post

Subota         4        22      Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki

Nedelja         5        23      Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)         

Ponedeljak   6        24      Sveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira       

Utorak          7       25      Prenos moštiju svetog a  postola Vartolomeja; Sveti a  postol Tit

Sreda           8        26      Sveti mučenici Adrijan i Natalija          post

Četvrtak       9        27      Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja   

Petak           10      28      Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki

Subota         11      29      Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja SLAVA   post

Nedelja        12      30      Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije      

Ponedeljak   13      31      Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački      

Utorak          14       1        Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik    

Sreda           15       2        Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik           post

Četvrtak       16       3        Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski   

Petak           17       4        Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski          post

Subota         18       5        Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta    

Nedelja        19       6        Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije

Ponedeljak   20      7        Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)  

Utorak           21     8        Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina    

Sreda           22      9        Sveti pravednici Joakim i Ana  SLAVA           post

Četvrtak       23      10      Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora  

Petak           24      11      Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German      post

Subota         25      12      Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)        

Nedelja        26      13      Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)    

Ponedeljak   27      14      Vozdviženje časnog Krsta – Krstovdan            post

Utorak          28      15      Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski  

Sreda          29      16      Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija     post

Četvrtak       30      17      Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

Petak           1        18      Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna    post

Subota         2        19      Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont

Nedelja        3        20      Sveti velikomučenik Jevstatije 

Ponedeljak   4        21      Sveti a  postol Kodrat (Odanije Vozdviženja)         

Utorak          5        22      Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona  

Sreda           6        23      Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja      SLAVA                 post

Četvrtak       7        24      Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski   

Petak           8        25      Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki     post

Subota         9        26      Sveti a  postol i jevanđelist Jovan Bogoslov – Zadušnice miholjske        

Nedelja        10      27      Sveti mučenik Kalistrat 

Ponedeljak   11      28      Prepodobni Hariton Ispovednik         

Utorak          12      29      Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan    SLAVA

Sreda           13      30      Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski       post

Četvrtak       14      1        Pokrov Presvete Bogorodice     SLAVA

Petak           15      2        Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej         post

Subota         16      3        Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit    

Nedelja        17      4        Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)         

Ponedeljak   18      5        Sveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije       

Utorak          19      6        Sveti a  postol Toma – Tomindan          SLAVA

Sreda           20      7        Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan      SLAVA         post

Četvrtak       21      8        Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa         

Petak           22      9        Sveti a  postol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi)           post

Subota         23      10      Sveti mučenici Evlampije i Evlampija   

Nedelja        24      11      Sveti a  postol Filip; Sveti Teofan Načertani    

Ponedeljak   25      12      Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik         

Utorak          26      13      Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska; Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska    

Sreda           27      14      Prepodobna mati Paraskeva (Sveta Petka) Trnova SLAVA

Četvrtak       28      15      Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije      

Petak           29      16      Sveti mučenik Longin Sotnik     post

Subota         30      17      Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski    

Nedelja         31      18      Sveti apostol i jevanđelist Luka SLAVA Sveti Petar Cetinjski   

Ponedeljak   1        19      Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski       SLAVA

Utorak          2        20      Sveti velikomučenik Artemije  

Sreda           3        21      Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik    post

Četvrtak       4        22      Sveti ravnoa  postolni Averkije Jerapoljski  

Petak           5        23      Sveti a  postol Jakov, prvi episkop Jerusalimski   post

Subota         6        24      Sveti velikomučenik Areta – Zadušnice jesenje (mitrovske)   

Nedelja         7        25     Sveti mučenici Markijan i Martirije    

Ponedeljak   8        26      Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan    SLAVA

Utorak           9        27      Sveti mučenik Nestor      

Sreda          10      28      Sveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka); Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski    post

Četvrtak       11      29      Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka SLAVA        

Petak           12      30      Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija; Sveti a  postoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem;  Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik      post

Subota         13      31      Sveti a  postoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima      

Nedelja         14      1        Sveti Kozma i Damjan – Vračevi SLAVA      

Ponedeljak   15      2        Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima        

Utorak          16      3        Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic      SLAVA

Sreda           17      4        Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar          post

Četvrtak       18      5        Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima     

Petak           19      6        Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski   post

Subota         20      7        Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar  

Nedelja         21      8        Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan        SLAVA

Ponedeljak   22      9        Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski  

Utorak          23      10      Sveti a  postoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima    

Sreda           24      11      Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan        post SLAVA

Četvrtak       25      12      Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski        SLAVA

Petak           26      13      Sveti Jovan Zlatousti      SLAVA       post

Subota         27      14      Sveti a  postol Filip; Sveti Grigorije Palama (Božićne poklade)   

Nedelja        28      15      Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak   posta)       post

Ponedeljak   29      16      Sveti a  postol i jevanđelist Matej      SLAVA        post

Utorak         30      17      Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski; Sveti Sevastijan Džeksonski      post

Sreda           1        18      Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok        post

Četvrtak       2        19      Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf; Prepodobni Porfirije Kavsokalivit            post

Petak           3        20      Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)         post

Subota         4        21      Vavedenje Presvete Bogorodice SLAVA        post

Nedelja        5        22      Sveti a  postoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija     post

Ponedeljak   6        23      Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar   post Nevski     

Utorak          7        24      Sveta velikomučenica Ekaterina   post

Sreda           8        25      Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)    post

Četvrtak       9        26      Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija  SLAVA       post

Petak           10      27      Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski     post

Subota          11      28      Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo         post

Nedelja         12      29      Sveti mučenici Paramon i Filumen      

Ponedeljak   13      30      Sveti a  postol Andrej Prvozvani        SLAVA        post

Utorak           14      1        Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi        post

Sreda            15      2        Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički      post

Četvrtak        16      3        Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi          post

Petak            17      4        Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin       post

Subota          18      5        Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski  post

Nedelja         19      6        Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan – Detinjci          SLAVA       post

Ponedeljak   20      7        Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački       post

Utorak          21      8        Prepodobni Patapije; Sveti a  postoli Sosten, Apolos i drugi s njima   post

Sreda           22      9        Začeće Svete Ane   post

Četvrtak       23      10      Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski          post

Petak           24      11      Prepodobni Danilo Stolpnik        post

Subota         25      12      Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski            post

Nedelja        26      13      Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski – Materice         post

Ponedeljak   27      14      Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima  post

Utorak          28      15      Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle    post

Sreda           29      16      Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica   post

Četvrtak       30      17      Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije          post

Petak           31      18      Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi    post